Az előző részben az ásványi anyagokon volt a hangsúly, valamint a D- és K2-vitaminokon.
A vitaminok közül még a C-vitamin érdemel bővebben szót, és itt említeném meg a kollagén jelentőségét.
Miért is alapvető fontosságú számunkra a C-vitamin vagy gyógyszertári nevén aszkorbinsav?
Először is hogy ne legyen skorbutunk, ne hulljon ki a fogunk, ne menjen tönkre az érrendszerünk!
(Kolumbusznak – amikor Amerigo Vespucci volt a raktárosa – nem lettek skorbutosok a tengerészei, mivel Vespucci savanyított zöldségeket vitt a hajóra. Csak később a 19. század elején tudatosult az az információ, hogy a citrusfélékben valami fontos anyag lehet.)
Megfelelő mennyiségű c-vitamin nélkül 1-2 hónap, és életképtelen lesz a szervezet.
Miért van ez így?
Ez a létfontosságú vitamin különböző anyagcsere-folyamatokban vesz részt.
- Segíti a kollagénszintézist, ami különböző szövetek struktúrájáért felelős: porc, csont, haj, bőr és az érfalak felépítésében játszik szerepet.
- Hiányában szív-és érrendszeri problémák pl. érelmeszesedés jelentkezik.
- Emellett antioxidáns, azaz szabadgyökfogó hatása miatt gátolja a rákos elváltozásokat, és a daganatos megbetegedések estén a daganatok fejlődését tudja blokkolni.
- Jelentős szerepet játszik az immunrendszer működésében és a fehérvérsejtek aktivitásában.
- Többek között ezért is fordultak elő fertőzéses megbetegedések a hiányában.
Mennyi c-vitaminra lenne szükségünk?
A napi ajánlott 60-80 mg mennyiség csak arra elég hogy ne legyünk skorbutosok.
Mi nem tudunk c-vitamint szintetizálni, az állatok többsége viszont igen.
Kb. 30 milligrammra van szükségünk testsúlykilogrammonként, azaz egy 70 kg-os embernek 2 grammot (2000 mg) kell szednie. Aki rendszeresen sportol, vagy egészségtelenül táplálkozik vagy dohányzik, és emiatt blokkolnia kell a szabadgyököket, ennek többszörösét igényli.
Ha nem viszünk be elegendő c-vitamint, akkor egy idő után deficit lép fel, és jönnek a betegségek. Az anyagcsere folyamatok c-vitamin hiányában nem mennek megfelelően végbe a szervezetben.
Hogyan pótoljuk akkor napi szinten?
A piacon kapható készítmények 99 %-a szintetikus c-vitamin. A szintetikus azt jelenti, hogy elő tudjuk állítani ugyanazt az anyagot, ami a természetben előfordul. Azaz, amikor megvesszük a C-vitaminkészítményt, az azt az L-aszkorbinsavat tartalmazza, amit a zöldségekkel vagy gyümölcsökkel bevinnénk.
A természetes c-vitamin előállításához ugyanis iszonyatos mennyiségű alapanyag kellene: 1000 milligramm c-vitamin található pl. 2,5 kg narancsban vagy citromban, kb. 1,5 kg paprikában, kb. 20 kg almában. Ezt nem lehet előállítani, mert környezetkárosítással járna, mivel kémiai anyagok kellenének a természetes c-vitamin kivonásához , és megfizethetetlen is lenne.
Hogy történik akkor az előállítása?
Kukoricakeményítőből fermentációval állítják elő ezt a szintetikus és ma forgalomban lévő C-vitamint.
Abban nincs különbség, hogy természetes vagy szintetikus c-vitamint fogyasztunk.
Az egyedüli előnye a természetes formának a zöldségekben, gyümölcsökben előforduló, a felszívódását segítő bioflavonoidok pl. csipkebogyó kivonat lennének. De ezeket most már belerakják a termékekbe is.
Tévhit az is, hogy vesekövet okoz! A c-vitamin savas közeget hoz létre a vesében, és ennek köszönhetően a kövek feloldódnak. Valójában csökkenti a vesekövek képződését, és a húgysav kiürülését is fokozza!
C-vitamin nélkül kollagénszintézis sincs!
Mi is az a kollagén?
Egy fehérjemolekula-család gyűjtőneve, a saját szervezetünk is termeli, de 25 éves korunk felett egyre kevesebbet. Megfelelő kiegészítőkkel tehát pótolnunk kell. A dohányzás, helytelen táplálkozás, a C-vitamin hiánya mind gátolja a kollagénszintézist.
Miért fontos?
- Szervezetünk fehérjéinek kb. 30%-át alkotja.
- Jelen van porcokban, csontokban, körömben, hajban, az izomszövet összetartását ez oldja meg.
- Az ízületi mozgást elősegíti, mivel a porcépülésben játszik szerepet.
- Az ízületben a csontok végét a porcszövet fedi, így tudunk fájdalom nélkül mozogni.
A porcok sejtállományának max. 2 %, a többit a sejtközötti állomány adja, aminek közel 2/3-a kollagén.
Hogyan történik ez a folyamat az ízületben? Diffúziós táplálkozással, az ízületi folyadékból aminosavakat vesz fel és építi kollagénné.
Fontos, hogy megfelelő mennyiségű kollagént felépítő aminosav kerüljön az ízületi folyadékba. Enélkül nem fog megfelelő módon épülni a porc és kopik, surlódni fog mozgás közben, majd pedig fájni.
- A bőrben szintén ez adja a strukturális tartást, hogy ne legyünk ráncosak.
De külsőleg krémekkel nem lehet bevinni! A krémek által képtelen bejutni a bőrön keresztül a szervezetbe, mert nagy molekula, maximum hidratálnak ideiglenesen ezek a krémek. A bőr belső strruktúrájába csak szájon át tudjuk bevinni, így el kell fogyasztani vmilyen módon.
Odabent a nagy molekula elkezd kisebbekre szétesni a gyomorban, majd 1-2 molekulából álló peptidláncokká alakulni a vékonybélben, amelyek már átjutnak a bélfalon és bejutnak a véráramba, és itt szállítódnak tovább aminosavakként, melyek igény szerint kerülnek felhasználásra: a porcban, egyéb szövetekben újraépülve.
- Nemcsak a ráncokat csökkenti, hanem a cellulitisz kezelésében is nagy szerepe van, ugyanis a bőr struktúráját jelentős mértékben javítja.
Csak állati eredetű kollagén létezik!
Nincs növényi kollagén! Korábban csontleves, kocsonya, porcrészek elfogyasztásával pótolták elődeink.
- Másik fontos rész, ahol kifejti jótékonya hatását, az az érfal.
A c-vitamin oyan kofaktor, ami nélkül nem megy végbe a kollagénszintézis.
Skorbutnál az erek tönkrementek, az érfalak megrepedtek, mert nem volt megfelelő mennyiségű kollagén az érfalakban!
Ehhez megfelelő mennyiségű C-vitamin kell, így tud a kollagén folyamatosan átépülni, ahol hiba van, azt kijavítani és újraépíteni az érfalakban is.
Ha kevés a c-vitamin, az érfal struktúrája megbomlik, a folyamatos tágulás és összehúzódás tönkreteszi.
Ha nincs kollagén, akkor mással pótolja a szervezet az érfalakban: ilyenkor koleszterin kerül be oda, megtapad az érfalakon és ideig-óráig rendet csinál, de ha a folyamatos terhelés megvan, és nincs c-vitamin vagy kollagén, akkor a szervezet idővel tovább próbálja stabilizálni, így kálcium csapódik ki, és kialakul az érelmeszesedés.
Tehát az érelmeszesedés alapvető problémája az, hogy nincs elég kollagén, vagy mert nem tudtunk eleget szintetizálni, vagy mert nem fogyasztottunk elegendő mennyiségű aminosavat, ami a kollagént építi fel!
A következmény a merev érfalak, amik a nyomásnak nem tudnak ellenállni, vagy pedig szűkebbek lesznek az átmérők, így a vérrög beszorulhat, ami miatt akár infarktus, stroke jöhet létre.
- Az erek jó működéséhez tehát elegendő C-vitamin és kollagén kell!
25 év felett minden bevitt fehérjemennyiség 10 %-át kollagéntípusú fehérjének kellene kitennie!
Az a lényeg, hogy belsőleg pótoljuk. Már számtalan kollagéntartalmú készítmény létezik, fogyasszunk minél többet.
A szervezetet egységben kell kezelni, hiszen egy hihetetlenül összetett rendszer az emberi test!
Források: Dr. Gődény György: Az igazság a C-vitaminról, 2019.10.28; Dr. Gődény György: Csupán szépek leszünk a kollagéntől?, 2020.01.24