Hamarosan itt az új év és azon gondolkodunk, hogy mit is kellene változtatnunk, hogy elégedetten nézhessünk a tükörbe.
Nehéz év áll mögöttünk, amiben megtanulhattuk, hogy az egészségünk az első és ezért folyamatosan tennünk kell.
Nemcsak a jelenlegi vírusról van szó, hanem a mindenkori egészségi állapotunkról!
Lehet, hogy még csak huszonéves vagy, és nem az foglalkoztat elsősorban, hogy mi lesz 5-10-20 év múlva, de a mostani mozgásszegény életmódod és egészségtelen táplálkozásod következménye lehet majd számtalan betegséged forrása. A jelenlegi életviteleddel ágyazhatod meg az ún. metabolikus szindróma melegágyát, azaz elsősorban a hasi elhízás, a magas vérnyomás, magas vércukorszint és a különböző gyulladások kialakulását a szervezetben.
30 felett már tudjuk, hogy a rendszeres mozgás és a természetes forrásból származó étel a legfőbb energiaforrás, amivel könnyebben vehetjük a napi akadályokat mind a munkahelyen mind pedig a magánéletben.
40 körül már értékeljük azt is, ha nem fáj semmi és könnyebben kelünk ki reggelente az ágyból.
Kevesen tudják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség akár 2 hét alatt megszüntethető, de ehhez el kell felejteni a finomított szénhidrátokat és rendszeresen sportolni kell!
Gyermekkor
Az ember mozgásra született! De már gyerekként belekényszerítenek minket az iskolapadba. Félreértés ne legyen, tanulni kell egy életen át, de a rengeteg ülést legalább próbáljuk meg kompenzálni! Hiszen a kisgyermek 6 és 18 éves kora között válik felnőtté, a test fejlődne és nem satnyulhat el az ülés hatására. Nemhiába titulálnak manapság olyan sok gyereket hiperaktívnak – pedig lehet, hogy csak fájdalmas az ülés (nem beszélve a cukor okozta hiperaktivitásról!), és alig várják, hogy szünetben az udvaron futkározzanak.
A hátralévő életünkben nyöghetjük a következményeit, ha gyermekkorban nem sportolunk:
– ízületi fájdalom, ropogás, kattogás
– gerincferdülés, sérv
– horkolás, alvási apnoe (súlyos alvászavar, a légzés alvás alatt időről időre abbamarad), kialvatlanság stb. jelentkezhet.
Szülőként tegyél meg mindent, hogy gyermeked megtalálja azt a mozgásformát, ami örömet okoz számára, és így hosszú távon kitart mellette.
Fiatal felnőttkor
Ha továbbtanulsz és ezt követően irodai ülőmunkát végzel, tovább folytatódik a napi 8-12 óra monitor előtti ülés. Lehet, hogy kezdetben még fájdalommentes vagy, mert a tested már hozzászokott, „hozzáformálódott” ehhez a testtartáshoz, de ez nem tart sokáig!
Pár éven belül jelentkeznek a tünetek: el kezd fájni a hátad, vállad, állandóan feszült vagy.
Jobb esetben rászánod magad végre a mozgásra, és teljes erővel beleveted magad: lemész egy terembe egy éppen divatos csoportos órára, vagy otthon a netről letöltött videók segítségével edzel. Évente akár 3-4 programot is kipróbálsz, de fura módon egyik sem hoz igazán eredményt, így csalódottan abbahagyod, vagy ismét választasz valami újabb trendi dolgot.
Mi ezzel a probléma?
Ezek az edzések nem személyre szabottak. Mit jelent ez? Nincsenek figyelembe véve a Te testi adottságaid, deformitásaid, képességeid. Te sem fognál neki vízvezetéket szerelni, ha nem értesz hozzá, ugye? Ez is egy szakma, szakértelem, tudás és több év tanulás és gyakorlat kell hozzá!
Sokszor többet ártasz magadnak a próbálkozásokkal, és ezeket a károkat igen hosszadalmas helyrehozni már egy szakember segítségével is.
Nem szégyen már az elején rögtön segítséget kérni és igen – mint minden szakértelemért és tudásért – fizetni kell. Az a szakember is több évet tanult, pénzt és energiát fektetett a tudásába.
Ne játssz az egészségeddel, ne kísérletezz magadon!
40 felett
Ha már elmúltál 40, akkor sem késő elkezdened mozogni. De bizony ekkor már több szempontot kell figyelembe venni. (Erről egy korábbi cikkemben olvashatsz: https://maradjformaban.hu/blog/hogyan-edzunk-40-felett/)
Ekkor már különösen fontos a szakember segítsége, aki figyelembe véve az esetleges váll-, hát-, térd-, csípőfájdalmaidat megfelelő edzésprogramot tud számodra összeállítani.
Mik az erősítő edzés előnyei?
- Egyensúlyjavulás
Az évek múlásával egyre inkább hajlamosak vagyunk szédülni, elesni, amit az izmok erejének hiánya okoz.
- Izomtömegnövekedés
Évtizedenként akár izomzatunk 5 %-át is elveszíthetjük, ha inaktívan élünk. Ezzel párhuzamosan az anyagcsere lassul és a zsírszövet gyarapszik.
A feleslegesen nagymértékű kardió edzés viszont izomvesztéshez vezet.
- Csontsűrűség növekedése
Ellenállással végzet edzéssel növekszik a csontsűrűség és csökken a csonttörés kockázata.
- Csökken az ízületi gyulladás okozta fájdalom
Az erősítő edzés hatására az izmok erősödnek, így csökken az ízületekre ható feszültség, ezáltal kevesebb a fájdalom pl. a térdízület esetén.
- Alvásminőség javulása
A testmozgás javítja az alvás minőségét. Csökkenti ugyanis a stresszt, ami az alvászavar fő okozója.
- Vércukorkontroll
A magas vércukorszint a 2-es típusú diabéteszen kívül stroke-ot és szívrohamot is okozhat. Edzéssel viszont sok cukrot használ el a szervezet.
- Könnyebben mennek a napi feladatok, hiszen a jobb erőnlét és egyensúly megkönnyíti a napi feladatokat pl. fel tudsz emelni nehéz dolgokat, vagy az órákig tartó kerti munka sem okoz fájdalmat.
Ha úgy érzed, hogy megérett benned a döntés a változásra, jobb életminőséget akarsz és fájdalommentes, energiával teli mindennapokat, akkor keress bátran életmód, táplálkozás és edzés területén a Te igényeidre szabva.