A glicin a kollagén típusú fehérjékben legnagyobb mennyiségben előforduló aminosav.
A kollagénnek kb. 30-35 %-át glicin alkotja. Napjainkban sokkal kevesebb kollagén típusú fehérjét fogyasztunk, mint őseink, hiszen a pl. a csontleves, kocsonya, pacal és hasonló ételek nem túl gyakran vannak az asztalon. Ebből adódik, hogy a glicin bevitt mennyisége jelentősen eltörpül a többi aminosav mellett, mivel gyakrabban választjuk a színhúst és a kollagéntartalmú állati részeket (bőr, csont, Ízületek) nem esszük meg.
Ennek káros következményei lehetnek.
Az állati szervezet fehérjetartalmának jelentős része kollagén fehérje, és tudjuk azt, hogy őseink mindent hasznosítottak az állatokból, nemcsak a színhúst ették meg.
Mik a glicin pótlásának előnyös hatásai?
- Optimális vércukor
A glükóz (és így a szénhidrátok) vércukorszintet megemelő hatását jelentősen mérsékli. Az inzulin szintet szinte egyáltalán nem emeli, ellenben a jótékony hatású glükagon szintjét igen, ami az inzulin „ellenlábasa”. Csökkenti az inzulin-rezisztencia esetén megfigyelhető magas vérzsír szintet is. - Bőr és haj
A bőrünk jelentős mennyiségű kollagént tartalmaz, így glicint is. A kollagén peptidek ráncainkat csökkentő, bőrünk rugalmasságát növelő és hidratáló, bőrfiatalító hatása jól ismert. Ezenkívül csökkenti az arcbőr zsírosságát, vastagabb, sűrűbb és gyorsabb hajnövekedést eredményez, csökkenti a hajhullást. A kollagén pedig hatását nagyrészt a magas glicin tartalmának köszönheti. - Idegrendszer
Kis mennyisége fokozza az éberséget és a tanulási képességet. Emellett depresszió, skizofrénia és OCD (kényszerbetegség) kezelésére is hatásos megoldás lehet, valamint a hiperaktivitás és az epilepszia gyógyítására is használják. - Hatása a növekedési hormonra és az izomzatra
Serkenti a növekedési hormon termelését. Lassítja az izomszövetek lebomlását, segíti az edzések utáni regenerálódást. Javítja az izomtónust, gyógyítja és regenerálja a szöveteket. Jó hatással van az izomtömeg és az erőszint növelésére.
- Méregtelenítés
Az állatkísérletek azt mutatják, hogy a máj és vese funkcióját javítja.
Enyhíti a gyomorpanaszokat. - Alvás
A lefekvés előtt elfogyasztott glicin
(3 gramm elszopogatva) javítja az alvás minőséget, gyorsítja az elalvást, valamint enyhíti
a túl korai ébredést és kevesebb alvás esetén is kipihentebbek vagyunk. - Élethosszabbító hatás
Egérkísérletekben a csökkent kalória bevitel (normál hasznos mikro/makro tápanyag bevitel mellett) hatásosan növelte az élethosszt, ha az egerek táplálkozását nagy mennyiségű glicinnel egészítették ki. Ez azért van, mert a glicin korlátozza a táplálékból a metionin hasznosulását, kiegyensúlyozza a fehérjékből fölszívódó aminosav arányt a vérben. Mivel metionin a legtöbb ételben sok van, ezért a gyakorlatban nehezen kivitelezhető a metionin csökkentett diéta emberek esetében. Azonban az étkezés után elfogyasztott glicin (pl glicinnel édesített desszert vagy ital) szimulálja a metionin csökkentett élethosszabbító hatású diétát, hiszen a glicin korlátozza a metionin fölszívódását.
A csökkent kalóriabevitel (CR) élethosszra és egészségre gyakorolt pozitív hatását a kutatók jelentős mértékben tulajdonítják a CR következtében csökkenő IGF-1 (inzulin utánzó növekedési faktor) és a növekvő IGFBP-3 szintjének (ami az IGF-1-et megkötő és káros hatásait semlegesítő fehérje).
- A glicin édesítőszernek is kiváló!
Nincs mellékíze, hőálló, a cukorral nagyjából megegyező édesítő hatása van.
A polialkoholokkal (pl.: xilit/nyírfacukor, maltit, eritrit) szemben nem okoz bélrendszeri problémákat senkinél. Nem veri át a szervezetet, mert az édes íze mögött nem üres kalória van, ahogy a legtöbb édesítő esetében, hiszen a glicin fehérje és akként is kezeli szervezetünk. A túlzott vércukor emelkedést gátló hatása miatt pedig különösen jó (szénhidrátokat amúgy is nagy mennyiségben tartalmazó) sütik és hasonlók édesítésére, hiszen azok hirtelen vércukor növelő hatását kordában tartja.
Ehetünk sok fehérjét tehát, de vigyázzunk, hogy fehérjebevitelünk csak kb. fele legyen színhús, a többi meg kollagén típusú fehérjéket tartalmazó állati részekből származzon (vagy kollagén kiegészítőkből).
A normál étkezési zselatint (ahogyan pl a kocsonyát is) óriás méretű fehérjék alkotják, melyek alig emészthetőek. A kutatásokban kizárólag előemésztett (hidrolizált) zselatint/kollagént használtak (többnyire italba keverhető por formájában). Ezek kollagén peptideket és nem egész fehérjéket tartalmaznak.
Források:
https://szabogalbence.hu/a-glicin-jotekony-hatasairol-roviden/
https://szabogalbence.hu/az-elfeledett-kollagen-avagy-a-szinhus-veszelyei/