Ülőmunka mellett és rendszeres sporttevékenység nélkül 25 év felett már megjelenik az izomvesztés. 40 év felett ez évi 0,5-1 % is lehet, 60 év felett pedig meghaladja az évi 2 %-ot. Emellett még a csontsűrűség is évről évre csökken.
Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen mértékű évről évre a leépülés, és mennyi ideig szeretnél aktívan élni. Amit nem használsz, azt elveszíted!
Ha mozogsz, a szervezetnek azt üzened, hogy erősebb izmokra és csontokra van szükséged.
Ha valaki csak 40 éves kora környékén kezd el rendszeresen sportolni, súlyzós edzést végezni, akkor fontos figyelembe venni a terhelhetőség határait. Az első néhány hét az átmozgatásról, a gyakorlatok helyes és egyénre szabott biztonságos kivitelezéséről kell szóljon. A regenerációra pedig bizony több időt kell hagyni mint fiatalabb korban! Más edzésmódszerre, más intenzitásra lesz szükséged és természetesen másképp kell táplálkoznod is.
Ebben a korban már kezdenek megjelenni a fájdalmak, amik nemcsak a napi több órás ülésnek, és helytelen testtartásnak, hanem főként a fizikai dolgozóknál az egyoldalú terhelésnek is köszönhetőek.
Sok esetben a megfeszült izmok, szalagok okoznak fájdalmat, ami egy helyes és rendszeres mozgással elkerülhető lenne.
Nemcsak az izomszövet építése lenne fontos, hanem az izomfunkciók is, vagyis az izomzatunk segítsen a napi kihívások elvégzésében.
Az izomszövet ebben a korban már lassabban fejlődik és mivel a regeneráció is több időt vesz igénybe, ezért kiemelten fontos a türelem!
Legalább 2 hónapot adj magadnak heti minimum 2, de inkább 3 edzéssel, és vedd figyelembe a fokozatosság elvét! A túlterheléstől, nagy izomláztól és állandó fáradtságtól egyébként is hamar elveszítheted a motivációdat. 2 hónap alatt már megváltozik a tartásod, érezni fogod az edzés jótékony hatásait.
Ne félj elkezdeni az edzést, akkor sem ha túlsúlyos vagy, korábbról szerzett sérülésből fáj a vállad, térded, csípőd és emiatt gyengének érzed magad. Találj egy szakértő edzőt, aki segít a számodra megfelelő gyakorlatok megtanulásában és megszeretteti Veled a sportot!
Aktívnak maradni az egészséget jelenti, és azt, hogy nem szorulsz mások segítségére, ehhez pedig be kell iktatni a szabadsúlyos és saját testsúlyos gyakorlatokat is.
Mi a helyzet a kardió mozgással?
Habár a legnagyobb eredmény az ellenállással végzett edzéstől várható, a megfelelő közepes intenzitású kardió edzésnek is megvan a szerepe mint kiegészítő mozgásforma. Számos élettani előnye van, ugyanis javítja a vitálkapacitást és a glükóztoleranciát, növeli az állóképességet és csökkenti a regenerációs időt a vérkeringés fokozásával.
Kellenek a hosszabb séták és még a kocogás (8 km/h alatti tempó) vagy a rövidebb futás is szóba jöhet. A hosszabb távú futás azonban túl nagy terhelést ró az ízületekre, és sok minden mással kiváltható, amikor a fizikai erőnléted már lehetővé teszi, hogy magasabb intenzitású edzéseket is végezhess pl . kitörések és guggolások saját testsúllyal és magas ismétlésszámmal.
A kardiovaszkuláris rendszer, az anyagcsere és a testzsírszázalék kordában tartható a futásnál ízületbarátibb mozgással is pl. ugrálókötelezés, vagy egy felfüggesztéses eszközzel pl. Trx-el végzett gyakorlatsor sokkal változatosabb és élvezhetőbb is mint a kilométerek számolgatása.
A nagyon magas pulzusszámra azonban figyelned kell, hogy ne terheld túl a szíved. A legjobb megoldás egy pulzusmérő óra, ami folyamatosan támpontot ad edzés alatt számodra. Ha kicsit túlszaladsz a pulzustartományod felső határán, akkor megállsz és pihensz, vagy csökkented az intenzitást.
A tested az évek múlásával már egyre sérülékenyebb, ezért személyre szabottan olyan gyakorlatokat kell végezned, amik nem terhelik a szükségesnél jobban az ízületeidet.
Mire figyelj oda edzés előtt és közben?
- Sokkal alaposabban melegíts be! A legjobb az lenne, ha edzés előtt egy laza 10-15 perces kardió mozgást végeznél, hogy megemelkedjen a testhőmérséklet, így a jobb véráramlás megkönnyíti az izomzatodnak a terheléssel szembeni ellenállást.
- Maradj a közepes és magas ismétlésszámoknál! Azaz felsőtest esetén 8-12-15-ös tartomány az ajánlott, alsótest esetén pedig a 12-15-20-as ismétlésszám. Ilyen ismétlésszámoknál nem tudsz akkora súlyokkal dolgozni, amelyekkel túlterhelnéd az ízületeidet. Dolgozz okosan mérsékelt súlyokkal!
- Kombináld a szabad súlyok és a gépek használatát Habár 40 körül még arra kell törekedned, hogy a saját testsúlyos gyakorlatokkal és a szabad súlyokkal a stabilizáló izmokat is erősítsd. 50 felett azonban már ezek sajnos gyengébbek, így alkalmanként hasznos lehet a kötött pályás gépek használata is, hogy minimalizáld a szalagok és inak sérülésének esélyét.
- A gyakorlatok kivitelezését és a testtartásodat tökéletesítened kell A mozdulatok helyes kivitelezésére különösen nagy hangsúlyt kell fektetned. Sérülés esetén a felépülés hosszadalmas.
- Több időt kell hagynod a pihenésre és a regenerációra. Ha túlzásba viszed és nem pihensz eleget, sokkal nagyobb a sérülésveszély.
Mik az erősítő edzés előnyei?
- Egyensúlyjavulás
Az évek múlásával egyre inkább hajlamosak vagyunk szédülni, elesni, amit az izmok erejének hiánya okoz.
- Izomtömeg-növekedés
Évtizedenként akár izomzatunk 5 %-át is elveszíthetjük, ha inaktívan élünk. Ezzel párhuzamosan az anyagcsere lassul és a zsírszövet gyarapszik.
A feleslegesen nagymértékű kardió edzés viszont izomvesztéshez vezet.
- Csontsűrűség növekedése
Ellenállással végzett edzéssel növekszik a csontsűrűség és csökken a csonttörés kockázata.
- Csökken az ízületi gyulladás okozta fájdalom
Az erősítő edzés hatására az izmok erősödnek, így csökken az ízületekre ható feszültség, ezáltal kevesebb a fájdalom pl. a térdízület esetén.
- Alvásminőség javulása
A testmozgás javítja az alvás minőségét. Csökkenti ugyanis a stresszt, ami az alvászavar fő okozója.
- Vércukorkontroll
A magas vércukorszint a 2-es típusú diabéteszen kívül stroke-ot és szívrohamot is okozhat. Edzéssel viszont sok cukrot használ el a szervezet.
- Könnyebben mennek a napi feladatok
A jobb erőnlét és egyensúly megkönnyíti a napi rutint is. Pl. fel tudsz emelni nehéz dolgokat is, anélkül hogy kellemetlen következményektől kellene tartanod.
Elegendő hetente 3-szor edzened, és pár hét után már élvezheted ezeket az előnyöket. Az edzőterem azért van, hogy akár teljesen nulláról indulva egy kényelmes helyen minden eszközt megtalálva felépíthesd az izomzatod, állóképességed és jól érezd magad a bőrödben.
A táplálkozásról pedig egy következő alkalommal…
Forrás: Lakatos Péter: Edzés 40 felett…
https://fitnessfiesta.hu/edzes-40-felett-mire-kell-jobban-odafigyelni-amikor-belekezdunk/